Area Voices: Arts of the Earth in Bemidji

Apr 27, 2019

In celebration of Earth Day and Earth Week, Bemidji State University hosts the 2nd annual Arts of the Earth Festival this Saturday and Sunday.  The two day event promises activities and educational, enlightening experiences for all ages.  Both days have a full schedule of workshops, documentaries, arts demonstrations, live music and inspiration.  More than 30 artists and vendors will have booths set up and live music will be performed by local bands throughout the weekend as well. 

Documentaries shown throughout the weekend include: Just Eat It: A Food Waste StoryJumbo WildThe LoraxLunch Love Community – Part one : HeartLunch Love Community – Part two: BodyTappedLunch Love Community – Part three: MindDaughters of the Forest, and  Awake, a Dream from Standing Rock.

The Weekend Workshop Schedule is as follows: 

Saturday

10:00am-11:00am – Aquatic Invasive Species with Bruce Anspach (North Conference Room)

10:00am-12:45pm – Nettle string-making with Nate Johnson (Scandinavian Room)

11:00am-12:00pm – Zero-waste Living with sisters Paige & Maren Carter (limited to first 25 participants) (North Conference Room)

11:00am-12:00pm – Decluttering and Simplifying with Tammy Schotzko (Ozawindib Room)

12:30pm-1:30pm – Planning and Packing for the BWCA with Bruce and Matt Johnson(Bridgeview Conference Room)

1:00pm-4:00pm – Spoon carving with Nate Johnson (limited to first 10 participants) (Scandinavian Room)

1:00pm-3:00pm – Needle Felting with Sharon Nordrum (South Conference Room)

1:30pm-2:30pm – Introduction to Citizen’s Climate Lobby (North Conference Room)

2:00pm-4:00pm – Poetry readings by local poets (Bridgeview Conference Room)

3:00pm-4:00pm – Wolves in Northern Minnesota with Barry Babcock (Ozawindib Room)

Sunday

10:30pm-11:30pm – Bemidji Statement on 7th Generation Guardianship with Bob Shimek(Ozawindib Room)

10:30am-11:30am – Planning and Packing for the BWCA with Bruce and Matt Johnson(Bridgeview Conference Room)

10:30am-11:30am – Hydroponics and Indoor Gardening with Dan Swanson (North Conference Room)

11:30am-12:30pm – Homemade Lip Balm with Kristani Sheeley (Scandinavian Room)

11:30am-12:30am – Raising Chickens with James Daker (South Conference Room)

11:30am-12:30pm – Aniin Enikamiguk (What’s Going On) with Shirley Nordrum (Bridgeview Conference Room)

12:30pm-1:30pm – Sacredness of Place with Corrie Santos (Ozawindib Room)

12:30am-1:30pm – Phenology with John Latimer (North Conference Room)

2:00pm-3:00pm – Introduction to Citizen’s Climate Lobby (North Conference Room)

2:00pm-4:00pm – Poetry readings by local poets (Bridgeview Conference Room)

2:30pm-3:30pm – Maple Syruping with Barry Babcock (Ozawindib Room)

2:30pm-4:00pm – Voices from Nature with Antonio Arce (Scandinavian Room)

3:00pm-4:00pm – My Climate Story with Citizen’s Climate Lobby (North Conference Room)

Bemidji State University Sustainability Coordinator Erika Bailey-Johnson and  Kathryn Gonzalez, one of the event organizers, stopped by KBXE to discuss the weekend and talk about ideas for living more sustainably.